Newsletter "Droga Serca"

Zobacz Archiwum Newslettera

nr 7 – lipiec 2011

  1. Moc słowa. Moc myśli.
  2. Anioły - kurs internetowy.
Moc słowa. Moc myśli.

         Nasze myśli determinują nasze życie. Nie ma nic odkrywczego w tych słowach. Wielu powiedziało to przede mną i świadomość tej prawdy jest obecna w wielu naukach ezoterycznych a także w psychologii.

         Zapewne i Ty czytałeś już gdzieś o tym. Warto jednak powtarzać o tym, aż do znudzenia. Bo zapominamy. Bo nie jest to coś czego uczymy się w domu czy w szkole i prawda ta nie jest obecna w naszej świadomości w sposób ciągły. Dlatego dobrze jest sobie ciągle o niej przypominać. Jak najczęściej. Bo dzięki temu możemy żyć bardziej w chwili, biorąc odpowiedzialność za to co się dzieje w naszym życiu zamiast obwiniania innych osób czy złego losu.

        Sposób w jaki mówimy, dobór słów i metafor, których używamy może nas wspierać lub może nas ograniczać. Słowa i język otwierają przed nami drzwi lub powodują, że takich drzwi nawet nie dostrzegamy lub nieświadomie sami je zamykamy przed sobą.

        Poniżej spróbuję wyjaśnić jak wygląda mój sposób patrzenia na sprawę mocy słów i myśli i nieskazitelności słowa.

        Cały ten proces odbywa się na dwóch poziomach – na poziomie myśli oraz na poziomie słów. A poziom myśli można jeszcze podzielić na dwa – o czym myślimy i w jaki sposób myślimy o tym czymś.

        Myśli decydują o tym w jaki sposób postrzegamy świat, wydarzenia nas dotyczące i siebie samych, a słowa determinują nasze interakcje z innymi ludźmi i nasz wpływ na otoczenie.

        Wydaje nam się, że kontrolujemy nasze myśli, ale to złudzenie. Gdy się nad tym zastanowisz, dojdziesz do wniosku, że bardzo często to myśli kontrolują ciebie. Stawiam tu takie założenie, że nie jesteś swoim umysłem, że umysł jest nie więcej niż tylko częścią Ciebie, twojego JA. Tak więc myśli mają moc kontrolowania nas i naszych zachowań.

        W przeciągu minuty w twoim umyśle powstaje co najmniej kilka myśli. Niektóre z nich to reakcja na to co jest na zewnątrz – myślisz – opisujesz sobie to co widzisz czy słyszysz. Ale reszta myśli powstaje jakby „znikąd”. To znikąd to twój umysł. Umysł, który jest od dzieciństwa ćwiczony do tego, aby brać odpowiedzialność i kontrolować wszystko co dzieje się w twoim życiu. I każda myśl pojawiająca się w twojej głowie jest w jakimś stopniu pochodną tego procesu.

        Umysł magazynuje setki i tysiące poglądów, opinii, twierdzeń i umów, które zawarłeś sam ze sobą – czyli uznałeś je za prawdziwe. W umyśle znajdują się przekonania, które odpowiadają za to co widzimy, słyszymy, rozumiemy i jak odpowiadamy za to wszystko.

        W umyśle są przekonania na temat miłości, pieniędzy, seksu, pracy, tego co to znaczy być kobietą, mężczyzną, matką, mężem, przekonania na temat innych ludzi i relacji z nimi, na temat zaufania, etc. Każda sfera życia jest uwarunkowana jakimiś przekonaniami. Dodać należy, że przekonania są bardzo często nieświadome.

        I to właśnie takie umowy i przekonania decydują najczęściej o tym jakie myśli powstają w naszych głowach.
W moim rozumieniu, klucz do rozwoju osobistego, do skutecznej zmiany, tkwi właśnie w zmianie przekonań. Jest to praca bardzo ważna ale raczej długotrwała i wymagająca zaangażowania i poświęcenia własnej energii. .Na ogół też nauczyciela z którym można być w regularnym kontakcie.

        Ale to co może zrobić każdy z nas, w każdej chwili i bez względu na okoliczności, to nauczyć się samoobserwacji i zacząć zmieniać swoje myśli.


Ćwiczenie 1 – zmiana myśli.

        Bezpośrednim efektem myśli w głowie jest uczucie, emocja powstająca w ciele. Więc za każdym razem gdy poczujesz się w pewnym momencie gorzej, albo powstanie jakiś dyskomfort, lub zauważysz że twoja energia osobista opada, postaraj się przypomnieć sobie jaką myśl pomyślałeś przed chwilą. I gdy ją zidentyfikujesz – zmień ją! Zmień ją w sposób dla siebie wygodny. Można na przykład pomyśleć sobie w duchu, że ta myśl nie odpowiada ona prawdzie – i pomyśleć jakąś myśl która ci będzie odpowiadać. I tak w każdej sytuacji gdy tylko zauważysz że twoja energia opadłą po pomyśleniu jakiejś myśli. Przypomnij sobie o tym, że myśli można zmienić.

         Nie oczekuj cudów. I oczywiście nie oczekuj, że zaczniesz być całkowicie „nieskazitelny” w słowach i myślach. Nie ma sensu stawiać sobie takich wymagań, bo nawyków i zachowań, które utrwalaliśmy przez całe życie nie da się zmienić w kilka chwil. Ale ważna jest intencja i świadomość tego, że podjęliśmy decyzję, aby je zmieniać. I każdy drobny krok jest w tym momencie ważny, każda chwila samo-świadomości i samo-obserwacji jest drogocenna. Krok po kroku zaczniesz się przybliżać do komunikowania się ze światem i z samym sobą w sposób nieskazitelny.

Jakich słów, powiedzeń, sformułowań używasz? Jakich metafor i porównań? Jakie historie i przykłady przytaczasz? Gdy zobaczysz swoje wzorce, będziesz w stanie zauważyć sposoby, w jakie te wzorce wpływają na twoje życie i twoje zachowania. 


Dalsze ćwiczenia.

         Ćwiczenia będą polegać na obserwowaniu i zapisywaniu swoich myśli, swoich wzorców, swoich metafor. Wiem, że nie jest to łatwe. Wymaga sporej dozy woli i cierpliwości, ale z pewnością się opłaci.
        Każde odkrycie na swój temat, którego dokonasz w tych ćwiczeniach pomoże ci w uzyskaniu większej kontroli nad swoim życiem, nad swoim losem. Wszystko to, co wyjmujemy z podświadomości do świadomości, przestaje nad nami mieć kontrolę. Jeśli zauważasz, że coś jest twoim wzorcem myślenia i zachowania, masz możliwość dokonania zmiany.
        Zmiana może trochę potrwać, ale to jest normalne. Ważne, że w procesie zmiany zawsze musi być zrobiony pierwszy krok. I takim pierwszym krokiem jest obserwacja i zauważenie swoich myśli i wzorców.Ćwiczenie 2  Tematy, na które zwracasz uwagę i sprawy, o których myślisz.

        To, na co zwracasz uwagę, wzmacniasz. Zastanów się więc przez chwilę na jakie tematy często myślisz. W różnych okolicznościach i sytuacjach. O czym mylisz w pracy, o czym myślisz w wolnych chwilach. Podczas pracy nie za bardzo możesz wybierać na co zwracać uwagę, ale to nie ma znaczenia. Jeśli przez kilka godzin dziennie myślisz o rzeczach, których nie lubisz, to wzmacniasz energetycznie w swoim życiu to wszystko, czego nie lubisz. 

        W czasie wolnym masz teoretycznie całkowitą władzę nad tym na co poświęcasz swój czas, o czym myślisz i na co zwracasz swoją uwagę. Ale czy tak jest naprawdę – czy rzeczywiście twoje myśli podążają w kierunku spraw dających ci szczęście, radość, spokój, satysfakcję? Dzisiaj zauważaj o czym myślisz. Czy o wakacjach, o czasie spędzanym z dziećmi, o tym co masz do zrobienia w pracy, o tym że masz długi, o tym co chciałbyś mieć ale cię nie stać, o kryzysie finansowym, o tym że nie możesz znaleźć wymarzonego faceta…….
Zapisuj wszystko to o czym myślisz. Zauważ, że wybór tematu do myślenia najczęściej dokonuje się nieświadomie, bez udziału twojej świadomej decyzji.

        Podejmij więc decyzję, że jak najczęściej będziesz sam znajdować tematy, o których myślisz. I że będą to tematy, które cię energetycznie wspierają, zwiększają twoje szczęście i spokój, a nie drenują energetycznie.Ćwiczenie 3   Obserwacja swoich myśli, metafor i powiązań myślowych. 

        A teraz zacznij zwracać uwagę na SPOSÓB w jaki myślisz na różne tematy. Na słowa, konkretne myśli, na metafory, na skojarzenie, które pojawiają się w twojej głowie.

        Jakich słów używasz, jakich metafor, jakich porównań? Na przykład jeśli myślisz o problemach w sprawach firmowych – możesz myśleć o nich jako o: sprawach do załatwienia, ciosach, złośliwości i złej woli innych ludzi, zderzaniu się ze ścianą, etc.

        Gdy myślisz o relacjach partnerskich – jak myślisz, w jaki sposób przedstawiasz siebie i swoje relacje?
Każdy człowiek ma swoje własne wzorce i metafory. Jakie są twoje?

        Myśląc na różne tematy mamy też tendencję do powracania w myślach do różnych wydarzeń z przeszłości i do stosowania różnych porównań. Spróbuj zauważyć takie rzeczy w swoim toku myślenia.


Ćwiczenie 4    O czym rozmawiasz z innymi osobami i w jaki sposób – słowa, metafory, historie, porównania.

        Zwróć uwagę na swój język w rozmowach z innymi ludźmi. Może nawet nagraj się i potem odsłuchaj – jakbyś słuchał innej osoby. Zwracaj uwagę na powtarzające się słowa, określenia, metafory, historie, przykłady, porównania, przysłowia i powiedzenia.

        Każdą rzecz na świecie można przedstawić na różne sposoby. Jedno wydarzenie może być przez różne osoby zrozumiane i opisane na różne sposoby. Różne osoby będą myślały o tym czymś na różne sposoby i potem użyją różnego języka, słów i metafor. A konsekwencją tego będzie to, że potencjalnie identyczne wydarzenie będzie skutkowało zupełnie różnymi reakcjami, różnymi konsekwencjami, wyborami i różnymi przyszłymi działaniami. To w jaki sposób opisujemy to co się dzieje Tu i Teraz, ma decydujący wpływ na naszą przyszłość.
Wygląda to tak jak w przysłowiowej sytuacji ze szklanką. Może ona być w połowie pełna lub w połowie pusta. W zależności od tego jak wygląda twoja percepcja – opiszesz tą szklankę w ten lub inny sposób. A od tego sposobu będzie zależeć twoje przyszłe działanie.

        I pamiętaj o tym, że każdy wzorzec czy sposób opisywania rzeczywistości można zmienić. Nawet jeśli widzisz szklankę w połowie pustą, możesz dokonać przesunięcia w myślach i pomyśleć lub powiedzieć, że jest ona w połowie pełna. Lub odwrotnie.

 
 

Anioły - kurs internetowy.

        Właśnie zakończyłem pisać internetowy kurs o Aniołach. Jest to projekt, o którym myślałem od 2 lat, ale nie zrobiłem dużo w kierunku jego realizacji. Aż do teraz. Nieprzypadkowo mówi się, o idealnym miejscu i czasie na różne rzeczy. Anioły najwyraźniej widzą, że idealnym czasem na napisanie tego kursu był maj 2011 i tworzenie go zakończyłem w ekspresowym tempie. Wprost nie nadążałem z wpisywaniem z informacji, które przychodziły do mnie w trakcie.

         Kurs trwa 3 miesiące. Składa się z 15 lekcji internetowych wysyłanych co 7 dni oraz sesji telefonicznych /telefon lub Skype/ w 2 i 3 miesiącu a także możliwości komunikacji mailowej w trakcie trwania kursu. Koszt kursu to 129zł miesięcznie.

        Jest też wersja bez sesji, składająca się tylko z lekcji internetowych.  Koszt tej wersji to 111zł miesięcznie.

        Kurs jest unikalny w tym sensie, że nie wymaga wyjazdu poza miejsce zamieszkania, wystarczy mieć dostęp do Internetu.

         Dla uczestnika jest to zaangażowanie się w pracę z Aniołami i we własny proces rozwoju i ewolucji. Jest to swoista forma zadeklarowania się. Nie jest to pojedynczy wyjazd na 1 dzień czy na weekend, po którym życie może wrócić do zwykłej rutyny. Na tym kursie uczestnik ma możliwość w taką zwykłą rutynę wpleść pracę z Aniołami.
Każda lekcja to nie tylko informacje ale też ćwiczenia i medytacje, które uczestnik może robić w wolnej chwili. Nie są one na tyle czasochłonne, że nie da się ich zmieścić w codziennym grafiku, ale robione regularnie powodować będą, że praca z Aniołami i własny rozwój mają szansę stać się częścią tego grafiku.

        Kurs starałem się pisać w sposób jak najbardziej praktyczny. Wziąłem pod uwagę, to każdy człowiek jest inny i ma indywidualny, swoisty sposób pracy z samym sobą i z aniołami. Wziąłem pod uwagę możliwe wątpliwości, które mogą powstać. Bo zawsze przecież mogą pojawić się momenty zniechęcenia. W kursie nie ma więc relacji z tego jak życie innych ludzi zmieniło się w wyniku pracy z aniołami czy anielskich interwencji. O tym możesz przeczytać w jednej z wielu książek, które są w tej chwili na rynku. Znajdziesz za to porady, co robić, aby zmienić coś samemu w swoim własnym życiu i jak poradzić sobie w chwili, gdy twoja praktyka nie wygląda jak fragment z książki.

         Kurs jest nastawiony na to, że anioły są po to, aby nam pomóc w naszym rozwoju i realizacji naszych życiowych misji, nadaje się więc nie tylko dla osób zainteresowanych aniołami, ale też dla tych, którzy chcą zająć się własnym rozwojem osobistym.

                          Zapraszam!!!

    Kliknij tu, aby przeczytać więcj o tym kursie.
 

Jeśli chcesz otrzymywać za darmo nowe numery newslettera "Droga Serca"
na swój email - w dniu ich publikacji podaj imię i adres e-mail

   

 Zgadzam się z Polityką Prywatności