Newsletter "Droga Serca"

Zobacz Archiwum Newslettera

nr 12 - sierpień 2013

Czego chcesz?


       Wiele sesji coachingu czy sesji rozwoju osobistego zaczyna się od tego pytania. W odpowiedzi często następuje cisza.

       Czy zdajesz sobie sprawę, że większość ludzi nie wie co odpowiedzieć na to pytanie…… A jest to przecież podstawowa sprawa w życiu.

       Bo nie chodzi tu o jakieś drobnostki czy egoistyczne zachcianki, tylko o rzeczy najważniejsze. Nawet nie chodzi o pragnienia serca, o ukryte marzenia, tylko o to jak chcesz by wyglądało Twoje życie, co chcesz do swego życia zaprosić, w którą stronę chcesz podążać. Bo jeśli nie wiesz w którą stronę idziesz, to skąd masz wiedzieć gdzie postawić następny krok. Bez tej świadomości poszczególne kroki są przypadkowe i prowadzą nas donikąd. To tak jakby poruszać się z zamkniętymi oczami, bez sensu i składu.

       My często tego nie wiemy, nie wiemy czego chcemy i w ogóle nie zastanawiamy się nad tym. A jeśli Ty tego nie wiesz, to kto ma wiedzieć? Twój mąż, żona, szef, prezydent, firmy reklamujące się w mediach, biskupi czy sąsiad? Na pewno każdy z nich miałby coś do powiedzenia na ten temat, gdyby tylko mógł. A często może.
Więc jeśli nie wiesz czego chcesz, to musisz sobie to pytanie zadać i na odpowiedź poświęcić wystarczająco dużo czasu i uwagi.

       Czego chcesz?

       Idealną sytuacją byłoby, gdybyś mógł na takie pytanie mieć dokładne, specyficzne odpowiedzi – w każdym aspekcie życia – w pracy, finansach, relacjach partnerskich, sprawach rodzinnych, duchowości, sferze zdrowia czy wolnego czasu. I gdyby te odpowiedzi były automatyczne, oczywiste, podawane bez zbędnego zastanawiania się, myślenia czy poprawiania się.

       Oczywiście, takie odpowiedzi można zmieniać, tak jak zmieniają się w czasie nasze cele i marzenia. To czego chciałem 20 lat temu to nie jest to czego chcę teraz, czy będę chciał za 2 lata.

       Wiele osób powie, że piszę o rzeczach oczywistych. Stawianie sobie celów jest dla nich ważnym elementem życia. Ale po pierwsze, świadomość odpowiedzi na pytanie „Czego chcę?” nie jest typową pracą z celami. Cele są czasem zewnętrzne, narzucone nam z zewnątrz poprzez wychowanie czy nacisk społeczny. Albo wynikają z naszej próżności czy są typowymi celami ego, a nie pragnieniami serca.

       Natomiast posiadanie „ciągłej” świadomości tego czego chcesz, poddaje te pragnienia ciągłej weryfikacji. Bo jeśli coś jest nieprawdziwe, narzucone lub nierealne, to prędzej czy później zdasz sobie z tego sprawę. Będziesz wiedzieć, że to jest nie dla Ciebie, że to jest głupie czy nieodpowiednie.

       Oczywiście, w chwilach zwątpienia, w gorszych momentach, najbardziej nawet pociągające pragnienia mogą wydawać się nierealne, ale to są tylko chwile, momenty, potem wszystko wraca do normy. I wracają też marzenia i pragnienia.

       Więc, czego chcesz?
 

 

 

Jeśli chcesz otrzymywać za darmo nowe numery newslettera "Droga Serca"
na swój email - w dniu ich publikacji podaj imię i adres e-mail

   

 Zgadzam się z Polityką Prywatności